Ostropest - działanie i właściwości zdrowotne

2023-02-14
Ostropest - działanie i właściwości zdrowotne

Współcześnie medycyna konwencjonalna i medycyna naturalna coraz ściślej się zazębiają. Coraz śmielej sięga się do zastosowania w tradycyjnych i standardowych procesach leczniczych także metod niekonwencjonalnych. Strategia ta daje bowiem bardzo pozytywne wyniki. Jedną z metod maturalnych jest właśnie ziołolecznictwo, oparte na zastosowaniu aktywnych związków zawartych w ziołach. Przykładem takiej właśnie rośliny jest ostropest.

Charakterystyka ostropestu

Ostropest plamisty jest ozdobną rośliną jednoroczną, bardzo przypominającą pospolity oset. Należy do rodziny astrowatych. Łodyga jest prosta i wzniesiona, w górze rozgałęziona, sięgająca do 2 m wysokości. Liście o eliptycznym lub jajowatym kształcie i silnie kolczastych brzegach mają białe plamki. Z ich obecnością wiąże się legenda biblijna, według której są one spowodowane kroplami mleka spadłymi na liście podczas karmienia Dzieciątka Jezus przez Matkę Boską. Kwiaty ostropestu, o purpurowym kolorze, zebrane w kwiatostany tworzące duże koszyczki, okolone są łuskami okrywowymi o długich i kolczastych końcach. Surowcem leczniczym jest owoc ostropestu - niełupka, wypełniona żółtoszarym puchem kielichowym.

  • Naturalność

Właściwości ostropestu

Ostropest to niezwykle cenne źródło bardzo wielu aktywnych związków chemicznych. Na szczególną uwagę zasługuje tu obecność sylimaryny - złożonego kompleksu flawonolignanów, tj. pochodnych flawonoidów, zawierających w swojej strukturze oprócz flawonoidów także lignany (wtórne metabolity roślin). Sylimaryna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, ma właściwości przeciwzapalne, działa detoksytująco, rozkurczowo i spazmolitycznie. Ostropest, oprócz sylimaryny, zawiera również inne substancje, w tym liczne olejki eteryczne, garbniki, sterole roślinne, kwasy: linolowy, oleinowy i palmitynowy, a także witaminę E. Taka obfitość różnorodnych i wartościowych składników wpływa na szerokie zastosowanie ostropestu, głównie w medycynie, ale nie tylko. Jego walory wykorzystywane są również w kosmetyce i do celów kulinarnych.

Ostropest - na co pomaga?

Owoce ostropestu wspierają walkę z wieloma schorzeniami i dolegliwościami; głównie polecany jest ostropest na wątrobę. Bogactwo związków i minerałów zawartych w owocach ostropestu działa bardzo korzystnie na pracę tego organu. Osłania i regeneruje komórki wątrobowe, stabilizuje prawidłowość zachodzących w nich procesów, pomaga w zaburzeniach marskości i zapaleniu wątroby. Na co jeszcze skuteczny będzie ostropest? Działanie ostropestu wspomoże w łagodzeniu stanów zapalnych, nieprawidłowościach pracy woreczka żółciowego, przyspieszy proces gojenia ran, a ponadto korzystnie wpłynie za zahamowanie procesów wolnorodnikowych i spowolni podział komórek nowotworowych. Gdzie jeszcze sprawdzi się ostropest? Właściwości zdrowotne tej rośliny predysponują ją również do zastosowania w problemach skórnych, jak trądzik czy przebarwienia, gdzie znacząco złagodzi objawy, zregeneruje i rozjaśni cerę.

Ostropest plamisty - sposób użycia

Jak stosować ostropest? Ostropest powinien być stosowany przez dłuższy okres, gdyż tylko długotrwała kuracja okaże się skuteczna. Polecane jest regularne zażywanie od 1 do nawet 6 miesięcy. W jakich dawkach przyjmować ostropest plamisty? Dawkowanie uzależnione jest przede wszystkim od postaci preparatu. I tak, odpowienio:

  • tabletki - 2-3 razy na dobę,
  • ostropest mielony - 2-3 łyżeczki,
  • olej - 3 łyżeczki.

Jak przyjmować ostropest? Przed czy po posiłku? Ostropest najlepiej powinien być spożywany podczas posiłku lub bezpośrednio po nim i popity dużą ilością wody.

Ostropest - skutki uboczne

Podobnie jak każdy środek medyczny, również ostropest ma swoje przeciwskazania. Nie powinien być stosowany przez kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Nie powinno się również podawać go dzieciom poniżej 12 r.ż. Ponadto należy bardzo rozważnie podchodzić do jego stosowania w przypadku poważnych schorzeń i przyjmowania innych leków, należy wtedy bezwarunkowo skonsultować stosowanie ostropestu z lekarzem. Problematyczne jest również stosowanie ostropestu u osób skłonnych do uczuleń na niektóre składniki zielne.

Jakie są objawy oczyszczania organizmu ostropestem?

Ostropest, poza innymi właściwościami, wykazuje również niezwykle silne działanie odtruwające i oczyszczające organizm. Skutki tych działań pojawiają się stosunkowo szybko, bo już po kilku dniach, a nawet w pierwszym dniu przyjmowania ostropestu. Efektem jest zmniejszenie uczucia zmęczenia, uregulowanie ciśnienia tętniczego, eliminacja wzdęć, oraz poprawa stanu skóry. Proces oczyszczania organizmu ostropestem ma szczególnie duże znaczenie u osób z nadwagą. Po dłuższym, regularnym stosowaniu normuje się bowiem łaknienie, co automatycznie skutkuje spadkiem wagi.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2023

Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4329 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Zamówienie otrzymałam bardzo,o szybko. Wszystko pod względem ilości i jakości na 5. Informacje sms o statusie paczki. Paczka solidnie zabezpieczenia przed uszkodzeniem.
2024-06-18
jednym słowem SUPER
pixel